Nowości

Jakie formy mają leki na kaszel? Leki na kaszel z apteki czy domowe środki? Co lepiej wybrać?

Zaprojektowanie strony internetowej zapewniającej użytkownikom dobre doświadczenia jest trudnym zadaniem. Osoby pracujące nad jej rozwojem mają z nią do czynienia całymi dniami, przez co nie są w stanie jednoznacznie określić, czy serwis będzie łatwy w obsłudze. W celu rozwiania wszelkich wątpliwości najlepiej jest postawić na rzetelny audyt UX.

Czym w praktyce jest audyt UX?

Obiektywne spojrzenie ekspertów w danej dziedzinie zawsze ma ogromną wartość i umożliwia wyciągnięcie wartościowych wniosków na podstawie ich uwag. Audyt UX to w praktyce analiza użyteczności strony internetowej, która jest przeprowadzana przez prawdziwych specjalistów od projektowania dobrego User Experience. Badanie obejmuje wszystkie najważniejsze elementy serwisu, takie jak chociażby:

  • kompozycja treści,
  • nawigacja,
  • formularze,
  • przyciski klikalne,
  • wersja mobilna.

Celem profesjonalnego audytu UX jest zweryfikowanie, czy wszystkie komponenty strony internetowej sprzyjają poprawie współczynnika konwersji, czyli wykonywaniu zamierzonych czynności przez użytkowników. Pożądanym zachowaniem może być na przykład zamówienie produktu lub usługi, wypełnienie formularza i wiele innych. Poprawnie wykonana analiza użyteczności strony owocuje mnóstwem uwag, sugestii i poprawek, które programiści mogą wspaniale wykorzystać w celu ulepszenia doświadczeń użytkowników z serwisem.

Jak wykonać efektywny audyt UX?

Istnieją różne metody wykonywania audytu UX, które są skuteczne i cenione przez ekspertów od projektowania User Experience. Wskazać można chociażby na analizę heurystyczną – polega ona na weryfikacji zgodności witryny z pewnymi uniwersalnymi prawami użyteczności. Ważne jest też badanie metodą wędrówki poznawczej, która ocenia doświadczenie ze stroną internetową z perspektywy użytkownika poprzez analizę scenariuszy użytkowania czy wywiady.

Niezależnie od tego, z którego podejścia skorzysta ekspert, efekt pracy pozostaje zawsze taki sam. Jest nim szczegółowy raport, który zawiera obiektywną ocenę zbadanych elementów, a także sugestie i poprawki. Audyt UX przynosi zazwyczaj doskonałe rezultaty i wyznacza kierunek dalszego rozwoju witryny.

Audyt UX – skuteczny i szczegółowy

Analiza użyteczności strony ma ogromne znaczenie dla osób zajmujących się projektowaniem serwisu internetowego. Obiektywne spojrzenie ekspertów daje im mnóstwo wartościowej wiedzy, dzięki której da się zapewnić odbiorcom lepsze, bardziej intuicyjne User Experience. To rozwiązanie, na które warto zdecydować się na każdym etapie rozwoju witryny.