Nowości

Jakie formy mają leki na kaszel? Leki na kaszel z apteki czy domowe środki? Co lepiej wybrać?

Do właściwej pracy układy ruchome maszyn czy pojazdów wymagają odpowiednich substancji smarujących. W sklepach dostępne są różne smary przemysłowe, co niektórych może wprowadzać w zakłopotanie – jaki produkt w takiej sytuacji wybrać? Dlatego już teraz sprawdź podpowiedzi, pomocne w dokonaniu właściwego zakupu.

Zwróć uwagę na wskazówki producenta

Podstawowe informacje na temat preparatów do konkretnego urządzenia znajdziesz w instrukcji od producenta. Firmy dostarczające sprzęt zazwyczaj informują o tym, jakiego typu materiały eksploatacyjne są wykorzystywane w ich rozwiązaniach, co znacznie ułatwia dobór właściwego smaru. Co więcej – często stosowanie wskazanego przez niego środka stanowi warunek utrzymania gwarancji. Warto to mieć na uwadze.

Weź pod uwagę środowisko pracy układu

Gdy jednak producent nie dostarcza informacji na temat użytych produktów smarujących – musisz kierować się innymi czynnikami. Do najważniejszych należy środowisko pracy maszyny lub pojazdu. Chodzi w szczególności o prędkość i obciążenia, jakie występują w układzie, różnice i wysokości temperatur maksymalnych oraz minimalnych, a także rodzaje i rozmiary łożyska. Znając te parametry, łatwiej będzie Ci dobrać smary przemysłowe, które zapewnią urządzeniu optymalne warunki pracy, znacznie redukując ryzyko zatarć czy innych uszkodzeń.

Sprawdź lepkość oleju bazowego i konsystencję smaru

Przed zakupem zwróć uwagę m.in. na lepkość oleju bazowego. Wpływa ona m.in. na grubość powstającej warstwy smaru na powierzchni. Właściwość ta więc decyduje o tym, czy smarowanie będzie odpowiednie. Należy pamiętać, że zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała lepkość może prowadzić do uszkodzenia układu. Warto też przyjrzeć się konsystencji produktu. Ta powinna być dostosowana do rodzaju i rozmiaru łożyska, sposobu aplikacji, a także wielkości luzów między elementami pracującymi.

Wciąż masz wątpliwości?

Z powyższych informacji dowiedziałeś się o podstawowych czynnikach, wymagających wzięcia pod uwagę przy wyborze takiego produktu. Jeśli jednak wciąż nie wiesz, jakie środki smarujące wybrać – zawsze możesz poradzić się specjalisty w sklepie. Dobry sprzedawca zadba o to, abyś dobrał preparat stosowny do swoich potrzeb.